Czy pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego wygasa, jeżeli podmiot wykonał wylot ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 2 grudnia 2016 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy nakazu usunięcia urządzeń wodnych. Starosta prowadzi postępowanie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji udzielającej dla zarządcy drogi (droga wojewódzka) pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych (2 wylotów ścieków) i odprowadzanie tymi wylotami wód z odwodnienia drogi do rzeki. Pozwolenie (w części dotyczącej korzystania z wód) wygasło na początku 2016 r. Na etapie postępowania starosta zwrócił się do zarządcy drogi z zapytaniem czy zamierza dalej korzystać z istniejących urządzeń wodnych. W wyznaczonym terminie do starosty nie wpłynęła odpowiedź od zarządcy drogi. W związku z tym w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie pozwolenia nakazany zostanie obowiązek usunięcia wylotów, zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod.

Czy wskazana decyzja (w zakresie usunięcia urządzeń) ma w ogóle moc wiążącą dla zarządcy drogi?

Zgodnie z art. 9 ust. 2 pkt 2 pr. wod. przepisy dotyczące wykonania urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do rozbiórki lub likwidacji tych urządzeń, co oznacza, że na likwidację wylotów zarządca drogi musiałby posiadać pozwolenie wodnoprawne, które zgodnie z art. 131 ust. 1 pr. wod. wydawane jest na wniosek. Jeżeli zarządca drogi uzyska pozwolenie na usunięcie urządzeń, to czy wówczas będą obowiązywały dwie decyzje dotyczące tego samego zagadnienia? Starosta posiada informację z WZMiUW, że wody z odwodnienia drogi nadal są odprowadzane do rzeki pomimo tego, że pozwolenie wygasło w lutym 2016 r.

Czy posiadając wskazane informacje starosta powinien zgłosić sprawę organom ścigania czy np. dyrektorowi RZGW, jako organowi uprawnionemu do kontroli gospodarowania wodami?

Kolejne pytanie dotyczy art. 139 ust. 4 pr. wod. Z uzyskanych informacji na etapie postępowania wynika, że zarządca drogi nie zmienia sposobu jej odwodnienia i zamierza dalej korzystać z urządzeń wodnych. Pozwolenie wygasło w październiku 2015 r., zatem zarządca drogi już ponad rok korzysta z wód bez wymaganego pozwolenia.

Czy w opisanym przypadku można nałożyć w decyzji wygaszającej obowiązek zakaz odprowadzania ścieków wylotem (np. przez zablokowanie wylotu lub kanalizacji deszczowej), aby do czasu uzyskania nowego pozwolenia wodnoprawnego zarządca drogi nie mógł korzystać z wód?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX