Czy pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do cudzej kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe zachowuje ważność, mimo że zostało wydane dla przedsięwzięcia z I grupy, a firma eksploatować będzie instalację z II grupy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 15 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dla planowanej inwestycji zostało wydane pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. W decyzji zostały określone maksymalne wskaźniki zanieczyszczeń ścieków oraz ich dopuszczalne ilości. Pozwolenia udzielono w 2016 r. na okres 4 lat. Pozwolenie wodnoprawne zostało wydane przez marszałka województwa dla instalacji zakwalifikowanej do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (I grupa). Inwestor uzyskał decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę. Inwestycja nie została zrealizowana. Obecnie inwestor chce realizować tę samą inwestycję, ale z mniejszą instalacją, wskutek czego przedsięwzięcie zostanie zakwalifikowane do II grupy (przedsięwzięcie nie osiągnie wartości progowych dla I grupy). Zmiana instalacji na mniejszą nie będzie powodować zmian w zakresie wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (np. projekt kanalizacji, sposób podczyszczania ścieków i rodzaj substancji szczególnie szkodliwych pozostaną bez zmian). Jedyną ewentualną zmianą może być zmniejszenie rocznej ilości odprowadzanych ścieków.

Czy w tej sytuacji pozwolenie wodnoprawne zachowuje ważność, mimo że zostało wydane dla przedsięwzięcia z I grupy, a firma eksploatować będzie instalację z II grupy?

W treści decyzji wskazano rodzaj przedsięwzięcia (w tym próg kwalifikujący to przedsięwzięcie do I grupy). Eksploatacja mniejszej instalacji nie będzie naruszać warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym (nie będzie przekraczać ilości ścieków ani dopuszczalnych wartości). Zmniejszenie instalacji nie będzie również naruszać warunków określonych w zgodzie właściciela kanalizacji.

Jeżeli pozwolenie wodnoprawne straciło ważność, to jak należy tę kwestię uregulować i jak powinna wyglądać procedura (np. złożenie wniosku o zmianę bądź wydanie nowego pozwolenia wraz z aneksem do operatu i innymi załącznikami)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX