Czy pozostawanie matki na urlopie wychowawczym powoduje, że ojcu niepełnosprawnego dziecka nie przysługuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2018 r.

PYTANIE

Proszę o poradę w następującej kwestii. Ojciec pobiera na dziecko świadczenie pielęgnacyjne przyznane na okres od 1.01.2017 r. do 29.02.2020 r. W miesiącu lutym 2018 r. matka tego dziecka składa wniosek o ustalenie prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego udzielonego w okresie od 12.01.2018 r. do 11.12.2020 r. (rodzina 3 osobowa: matka, ojciec i dziecko, matka pobiera już zasiłek rodzinny na to dziecko). Zgodnie z art. 27 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, w przypadku zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i dodatku, o którym mowa w art. 10 ustawy przysługuje jedno z tych świadczeń. Ponadto art. 17 ust. 5 ustawy mówi, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku, o którym mowa w art. 10. Przepis ten jasno wskazuje na wykluczanie się tych świadczeń. Po naszym przedstawieniu matce obowiązujących przepisów wystąpiła z wnioskiem o umorzenie postępowania w zakresie ustalenia prawa do dodatku. Pozostaje jednak fakt, iż matka ma udzielony urlop w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, nad którym ojciec już sprawuje opiekę i z tego tytułu nie może podjąć zatrudnienia, a otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne.

Czy pozostawanie matki na urlopie wychowawczym stanowi w tej sytuacji przesłankę do uznania, iż nie ma dalszej konieczności rezygnacji przez ojca z podejmowania pracy, a tym samym przestaje istnieć przesłanka do wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego i należy uchylić decyzję od daty przejścia matki na urlop wychowawczy, tj.12.01.2018 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX