Czy powstanie zaległość podatkowa i odpowiedzialność spadkobiercy, gdy objęty ulgą mieszkaniową lokal odziedziczy spadkobierca?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatniczka sprzedała w 2021 roku nieruchomość, którą otrzymała w darowiźnie od córki (w 2022 r.). Za uzyskane środki zakupiła nieruchomość. Podatniczka zadeklarowała, że skorzysta z ulgi i przeznaczy całą kwotę ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Niezależnie, w 2021, podatniczka uzyskała potwierdzenie nabycia spadku po zmarłej w 2006 rok matce - udział w mieszkaniu spółdzielczym. Drugi współwłaścicielem jest ojciec (również objął spadek po żonie). Podatniczka od swojego udziału zapłaciła podatek od spadków i darowizn. Ojciec skorzystał z ulgi mieszkaniowej (art. 16 ustawy). Ojciec podatniczki ma ponad 90 lat i nie jest pewnie, czy spełni przesłankę zamieszkiwania w nieruchomości przez 5 lat.

Czy podatniczka obejmując po nim spadek (jest jedynaczką) będzie na zasadzie art. 97 o.p. zobowiązana do zapłaty podatków od spadków i darowizn o udziału objętego przez ojca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX