Czy powstaną różnice kursowe w sytuacji, gdy otrzymywane kwoty nie generują przychodu, a poniesione wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wykonujemy usługi agencyjne na statkach w porcie działając jako przedstawiciel zlecającego, tzn. w imieniu i na rzecz armatorów, obsługując statek na zasadzie tzw. wykładu, armator przelewa zaliczkę agentowi na poczet usług portowych, którą rozlicza fakturami wystawionymi na armatora. Wystawimy na koniec fakturę tylko na usługę agencyjną (prowizja). Faktury kosztowe nie są naszym kosztem, zaś przychodem jest tylko faktura prowizyjna. Zaliczka wpływa w dewizach na konto dewizowe i jest przeliczana po kursie banku, po czym przelewamy pieniądze na konto złotówkowe, z którego regulujemy faktury wystawiane na armatora. Po zakończeniu usługi wystawiamy armatorowi rozliczenie końcowe – w którym uwzględniamy rozliczenie kosztów całej usługi, przy czym faktury złotówkowe (wystawiane na armatora) przeliczamy ze złotówek na dewizy według kursu średniego NBP z dnia rozliczenia końcowego.

Powstają w ten sposób różnice kursowe pomiędzy kursem z dnia wpłaty zaliczki w dewizach przez armatora, a kursem zastosowanym przez nas w rozliczeniu końcowym, przy przeliczeniu faktur ze złotówek na dewizy.

Czy powstałe w ten sposób różnice kursowe stanowią dla koszt podatkowy?

Faktury wystawiane są na armatora i nie są dla nas kosztem dodatkowo są płacone z otrzymanej przez nas zaliczki (nie naszych pieniędzy).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX