Czy powstałe różnice kursowe na rachunku bankowym - walutowym powinny być odnoszone na wartość środka trwałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 24 marca 2017 r.

PYTANIE

Spółka rozlicza różnice kursowe metodą podatkową. Różnice kursowe powstają w dwóch obszarach:

a)

na rozrachunku (różnica pomiędzy kursem zaksięgowanego kosztu faktury a kursem zapłaty za zobowiązanie wynikające z faktury oraz ewentualnie różnica pomiędzy kursem zaksięgowanego kosztu faktury a kursem pobranego podatku u źródła)

b)

na rachunku bankowym - walutowym (różnica pomiędzy kursem zakupu waluty a kursem zapłaty za zobowiązanie wynikające z faktury).

Spółka reguluje zobowiązania w walucie obcej zarówno za zakupione usługi jak i środki trwałe. W przypadku zapłaty za środki trwałe, przy naliczeniu różnic kursowych na rozrachunku zwiększają/zmniejszają wartość środka trwałego (do dnia przekazania do używania).

Czy powstałe przy tej transakcji różnice kursowe na rachunku bankowym - walutowym również powinny być odnoszone na wartość środka trwałego czy też bezpośrednio w koszty lub przychody finansowe - zrealizowane różnice kursowe?

Spółka reguluje również zobowiązania w walucie obcej dotyczące kosztów Rady Nadzorczej. Koszty te nie są zaliczane przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Czy powstałe różnice kursowe przy tych transakcjach (zarówno powstałe na rozrachunku jak i na rachunku bankowym) Spółka również nie powinna zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX