Czy powstaje różnica kursowa w momencie otrzymania zapłaty za sprzedane towary jeżeli podatnik waluty nie odsprzedaje bankowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą dla której prowadzona jest PKPiR. W ramach działalności dokonuję transakcji walutowych tj otrzymuje zapłatę za sprzedane towary jak również płacę dostawcą w euro. Wszystkie należności wpływają na konto walutowe. Z konta tego reguluje swoje zobowiązania wobec dostawców.

Dla celów podatkowych dokonuje wyceny (zarówno sprzedaży i zakupów) wg kursu NBP obowiązujących na dzień wystawienia faktur (zarówno sprzedażowych jak i zakupowych).

Czy powstaje różnica kursowa w momencie otrzymania zapłaty za sprzedane towary jeżeli waluty nie odsprzedaję bankowi?

Jeżeli różnica powstaje to jaki kurs zastosować?

Z otrzymanych środków pieniężnych reguluję zobowiązania wobec dostawców.

Czy powstaje różnica kursowa w momencie dokonania zapłaty?

Jeżeli tak, to jak należy ją ustalić?

Nadmieniam że bywają sytuacje że aby zapłacić dostawcy korzystam z waluty na koncie, która jest zapłatą za wiele faktur a czasami jestem zmuszony część waluty dokupić w banku.

Jak należy traktować pojęcie zrealizowane różnice kursowe i jak je wyceniać. W wypadku PKPiR trudne do zrealizowania, wręcz niemożliwe jest prowadzenie wyceny wg zasad ustawy o rachunkowości tym bardziej, że przepisy ustawy o podatku dochodowego nie odnoszą się nich

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX