Czy powstają różnice kursowe od rozliczeń z tytułu cash poolingu w spółce stosującej rachunkową metodę ustalania różnic kursowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jesteśmy spółką z o.o. i jako spółka-córka jesteśmy elementem grupy kapitałowej. Grupa podpisała z bankiem umowę cash-pooling. W umowie będą brały udział rachunki prowadzone w PLN oraz w EUR. Na koniec każdego dnia wolne środki z naszego rachunku są przelewane na konta techniczne. Operacja ta ma zapewnić optymalizację w zarządzaniu stanem środków pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów z grupy względem banku. System ma zapewnić zoptymalizowanie wysokości odsetek otrzymywanych i płaconych przez poszczególnych posiadaczy rachunków z tytułu posiadanych sald dodatnich i ujemnych względem banków i zmniejszyć w ten sposób potrzeby kredytowe grupy. Spółka nasza wybrała rachunkową metodę ustalania różnic kursowych, czyli na koniec każdego kwartału dokonujemy przeliczenia pozycji walutowych i księgujemy powstałe różnice kursowe, które są zarówno różnicami rachunkowymi jak i podatkowymi. Do środków na rachunku walutowym stosujemy także zasadę FIFO (pierwsze przyszło-pierwsze wyszło).

W jaki sposób powinniśmy postąpić z operacjami na rachunku walutowym €?

Na koniec dnia całe saldo na rachunku walutowym jest "zerowane" tj. przelewane na rachunek techniczny w banku i wraca na drugi dzień.

Czy powinniśmy codziennie księgować taką operację, a jeśli tak to po jakim kursie?

W jaki sposób technicznie przeprowadzić księgowanie i wycenę sald środków w €?

Przy ustalaniu różnic metodą podatkową - według interpretacji - różnice kursowe w cash-poolingu nie powstają. W rachunkowej metodzie ustalania różnic kursowych będziemy mieć codziennie różnice kursowe jeśli będziemy księgować taki wypływ i zwrot środków.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX