Czy powinno się zatwierdzić dokumentację hydrogeologiczną pomimo braku zatwierdzenia projektu prac mając na uwadze stanowisko Ministerstwa Środowiska z 2012 r. oraz aktualne zwiększenie wielkości poboru wody?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynął w 2018 r. wniosek o zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej ustalającej zasoby eksploatacyjne ujęcia wód podziemnych dla studni. Otwór dokumentowany został wykonany w 2012 r. do głębokości 60 m bez zatwierdzonego projektu prac geologicznych. Zdaniem strony postępowania ujęcie wody zostało wówczas wykonane na potrzeby gospodarstwa domowego, którego zapotrzebowanie było w 2012 r. mniejsze niż 5 m³ na dobę (zwykłe korzystanie). Aktualnie z uwagi na prowadzenie przez stronę dodatkowo gospodarstwa rolnego pobór wód zwiększył się z 5 m³ na dobę na 6 m³/h. W związku z tym strona powołując się na stanowisko Ministerstwa Środowiska z 20.03.2012 r. dotyczącego interpretacji przepisów ustawy z 9.06.2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (pr.geol.) odnoszące się do wykonywania ujęć wód podziemnych m.in. na treść: "w sytuacji, gdy był wykonywany otwór dowolnej głębokości, ale w celach których osiągnięcie nie wymaga posiadania dokumentacji hydrogeologicznej, np na potrzeby zwykłego korzystania z wód, przepisów pr.geol., nie stosuje się, mimo, że art 3 tej ustawy nie zawiera wyłączenia", przedłożyła w/w dokumentacje hydrogeologiczną.

Czy w takiej sytuacji powinno się zatwierdzić dokumentację hydrogeologiczną pomimo braku zatwierdzenia projektu prac mając na uwadze stanowisko Ministerstwa Środowiska oraz aktualne zwiększenie wielkości poboru wody?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX