Czy powinno się wszcząć postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie, mimo iż z wnioskiem wystąpiła osoba niebędąca właścicielem działki, na której wystąpiła szkoda?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel działki "X " wystąpił do burmistrza z wnioskiem o wszczęcie postępowania w trybie art. 234 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Wnioskodawca wskazał, że na działce" Y", z którą sąsiaduje, a nie jest jego własnością, wystąpiła szkoda w wyniku dokonanej zmiany stanu wód. Zgodnie z wnioskiem zmiany stanu wód szkodliwie wpływającej na działkę "Y" miał dokonać inny właściciel działki "Z ", na której prowadził roboty ziemne. Wnioskodawca nie stwierdził, aby na jego gruncie nastąpiła zmiana stanu wód i wystąpiła szkoda. Zgodnie z art. 234 ust. 3 pr. wod. jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, z urzędu lub na wniosek, w drodze decyzji, nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom, ustalając termin wykonania tych czynności.

Jaki powinien być właściwy tryb działania organu w takiej sytuacji?

Czy w takim przypadku powinno się wszcząć postępowanie w ww. trybie, mimo iż z wnioskiem wystąpiła osoba, która nie jest właścicielem działki, na której wystąpiła szkoda?

Czy autor pisma może być stroną postępowania, które ewentualnie dotyczyłoby właścicieli działek "Y" i "Z"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX