Czy powinniśmy wyliczyć różnice kursowe pomiędzy kursem wynegocjowanym dla zapłaty zobowiązania kontrahentowi zagranicznemu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Niedźwiedzka Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma wynegocjowała kurs z bankiem dla zapłaty zobowiązania kontrahentowi zagranicznemu. Następnie z rachunku złotówkowego bank przelał określoną kwotę (po kursie wynegocjowanym) na konto walutowe i następnie z tego konta pieniądze zostały przekazane na konto kontrahenta. Oprócz tych pieniędzy, które zostały przelane na konto walutowe firma posiadała na tym koncie środki pieniężne wysokości 10.000 USD.

W polityce rachunkowości mamy zapisane ze rozchód wyceniamy wg metody FIFO. Do wyliczenia różnic kursowych stosujemy metodę podatkową.

Jak poprawnie wyliczyć różnice kursowe pod względem podatkowym i bilansowym? Czy w związku z tym powinniśmy wyliczyć różnice kursowe dla tej transakcji pomiędzy kursem wynegocjowanym dla tej konkretnej zapłaty za zobowiązania, czy jednak powinniśmy zastosować metodę FIFO nie uwzględniając tego kursu wynegocjowanego, pomimo że na transferze zapłaty dla tego klienta jest określony kurs?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access