Czy powinniśmy wykazać kwotę podatku naliczonego w sprawozdaniu Rb-N i traktować to jako rozrachunki wewnętrzne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Błaszko Adam
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Samorządowy zakład budżetowy wykazuje na koncie rozrachunkowym rozliczeń podatku VAT naliczonego kwotę do rozliczenia w późniejszym terminie na koniec grudnia 2018 r., która będzie ujęta do rozliczenia w deklaracji podatkowej za styczeń 2019 r. i jest ewidencjonowany na koncie 225/002 (deklaracja cząstkowa składana do Gminy). W tym czasie należy złożyć kwartalne sprawozdanie Rb-N.

Czy powinniśmy wykazać kwotę podatku naliczonego w sprawozdaniu Rb-N, czy też nie, i traktować to jako rozrachunki wewnętrzne?

Podatek od towarów i usług naliczony w zakładzie budżetowym został wykazany w Rb-N kwartalnym sprawozdaniu o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych w pozycji N5. "Pozostałe należności", N5.3. "Z tytułu innych niż wymienione powyżej", w kolumnie 7, "grupa III". W kolumnie 7 grupie III wykazuje się należności wobec jednostek zaliczonych do grupy III - o których mowa w § 13 ust 2 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Finansów z 4.03.2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1773). Ze strony głównej Księgowej Gminy spotkałam się z zarzutem, iż wykazałam błędnie naliczony podatek VAT w RB-N i że powinnam prowadzić dla tych rozliczeń konto 300 do rozliczenia zakupu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX