Czy powinna zostać wydana decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego ze względu na przyznany dodatek pielęgnacyjny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 2016 r. Pani pobierała zasiłek pielęgnacyjny. Dnia 01.02.2021 r. przedłożyła decyzję ZUS ze stycznia 2021 r. o przyznaniu jej dodatku pielęgnacyjnego - na okres od 01.03.2020 r. do 31.12.2021 r.

W związku z powyższym, w m-cu lutym 2020 r. uchylono Pani prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i na podstawie art.16 ust. 7 i 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych wystąpiono do ZUS z prośbą o zwrot kwoty odpowiadającej wysokości wypłaconego za okres od marca 2020 r. do stycznia 2021 r. zasiłku pielęgnacyjnego.

W odpowiedzi na powyższe, ZUS poinformował OPS, iż nie może zrealizować zajęcia wierzytelności ze względu na to, że zobowiązanej przysługuje do wypłaty świadczenie w kwocie 432,06 zł i jest to kwota wolna od potrąceń oraz egzekucji.

Jakie działania w związku z powyższym powinien podjąć organ?

Zgodnie z informacją ZUS zwrot zasiłku nie może się odbyć na zasadach określonych w art. 16 ust. 7 i 8 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Czy w zaistniałej sytuacji, powinna zostać wydana decyzja o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego?

Czy wydając decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, należy żądać zwrotu odsetek?

Jeśli nie, to na jakiej podstawie?

Zanim w art. 16 dodano ustęp 7 i 8, w identycznej sytuacji wydawana była decyzja o nienależnie pobranym zasiłku pielęgnacyjnym.

Czy brak możliwości potrącania przez ZUS nienależnie pobranego zasiłku jest równoznaczny z tym, że brak jest podstaw żądania jego zwrotu?

Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje przecież osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Czy dodanie w art. 16 ustępu 7 i 8 nie miało na celu jedynie uproszczenie procedury zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX