Czy powinien być przeprowadzony wywiad środowiskowy, czy odebrać oświadczenie od osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 19 kwietnia 2022 r.

PYTANIE

Czy ustalając prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla osób dorosłych, których niepełnosprawność powstała po 18 r.ż., OPS oprócz wywiadu przeprowadzonego z osobą ubiegającą się o świadczenie, o którym mowa w art. 23 ust. 4aa ustawy o świadczeniach rodzinnych, powinien w trakcie prowadzonego postępowania przeprowadzić wywiad z osobami nie ubiegającymi się o ww. świadczenie, jednakże na których ciąży obowiązek alimentacyjny, aby ustalić, czy są one w stanie wywiązać się z obowiązków wynikających z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, tj. zaopiekować się osobą, na którą składany jest wniosek o świadczenie.

Czy organ ma podstawę prawną badać taką sytuację, jeżeli tak, to czy powinien być przeprowadzony wywiad, o którym mowa powyżej, czy też wywiad środowiskowy cz. 2 (tzw. alimentacyjny), czy też należy odebrać oświadczenie od osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne, że wszystkie osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, nie są w stanie opiekować się osobą niepełnosprawną, czy też organ takie oświadczenie powinien odebrać bezpośrednio od osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX