Czy powierzchnia użytkowa garażu i parkingu powierzchniowego powinna podlegać zsumowaniu w kontekście kwalifikacji do przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tomaszkiewicz Joanna
Odpowiedzi udzielono: 20 grudnia 2021 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o lokalizację inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i miejscami postojowymi.

W budynku przewidziany został wbudowany w kondygnacji podziemnej garaż wielostanowiskowy, część miejsc postojowych została również przewidziana jako parking powierzchniowy.

Teren inwestycji przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę usługową z dopuszczeniem istniejącej zabudowy magazynowej. Jako kierunek przeznaczenia w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wskazana jest natomiast m.in. zabudowa wielorodzinna.

Teren inwestycji położony jest na Obszarze Chronionego Krajobrazu stanowiącym jedną z form ochrony przyrody. Powierzchnia terenu objętego inwestycją, stanowiąca powierzchnię zabudowy całej inwestycji w rozumieniu rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przekracza 0,5 ha.

Powierzchnia użytkowa (w rozumieniu ww. rozporządzenia) kondygnacji podziemnej budynku, w której został usytuowany garaż wielostanowiskowy wynosi około 2080 m2, zewnętrzny wjazd do garażu zajmuje ok. 80 m2. Obrys kondygnacji podziemnej wykracza poza obrys kondygnacji nadziemnych. Powierzchnia netto garażu w kondygnacji podziemnej zajmuje 1500 m2, pozostała część to komórki lokatorskie, czyli tzw. piwnice wraz z niezbędną komunikacją. Parking powierzchniowy zajmuje natomiast około 740 m2.

Czy planowana inwestycja będzie stanowiła przedsięwzięcie mogące potencjalnie oddziaływać na środowisko, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 55 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) - dalej r.p.z.o.ś. oraz § 3 ust. 1 pkt 58 lit. a r.p.z.o.ś., co skutkuje koniecznością wezwania do przedłożenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przy wniosku o lokalizację inwestycji mieszkaniowej?

Czy powierzchnia użytkowa garażu i parkingu powierzchniowego powinna podlegać zsumowaniu w kontekście kwalifikacji do przedsięwzięć wymienionych w rozporządzeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX