Czy powiatowy urząd pracy ma podstawę aby wyksięgować należność i rozwiązać utworzony odpis aktualizujący należności, które uległy przedawnieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Majchrzak Aneta
Odpowiedzi udzielono: 22 stycznia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Powiatowy urząd pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej przyznał spółce środki funduszu pracy na utworzenie miejsc pracy. Kontrahent nie wywiązał się z umowy, wobec czego umowa została wypowiedziana i zażądano zwrotu przyznanych środków. Sprawa trafiła do sądu, a następnie do egzekucji komorniczej. Egzekucja trwała kilka lat bez efektu. W jednostce utworzono odpis aktualizujący na całość należności. Spółka została zlikwidowana, a majątek spółki nie pokrył wszystkich jej zobowiązań - w tym w całości zobowiązań wobec urzędu pracy. Urząd wystąpił z powództwem przeciwko członkowi zarządu spółki o spłatę zobowiązania. Członek zarządu nieistniejącej już spółki wniósł zarzut przedawnienia należności. Sąd uznał wniosek i oddalił pozew powiatowego urzędu pracy uznając, że należność uległa przedawnieniu.

Czy w opisanej sytuacji powiatowy urząd pracy ma podstawę aby wyksięgować należność i rozwiązać utworzony odpis aktualizujący należności?

Kto powinien podjąć decyzję, na podstawie jakiego dokumentu i w jakim przypadku można taką operację wykonać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX