Czy postępowanie w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego należy umorzyć jako bezprzedmiotowe, gdy nastąpiła śmierć osoby, nad którą sprawowana była opieka?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2023 r.

PYTANIE

Prosimy o opinię, co do uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie, sygn. III SA/Kr 537/22, z dnia 07.11.2022 r., https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/6D2007B9B4, w następujących kwestiach:

Czy z uwagi na śmierć matki w styczniu 2023 r., nasz organ jest zwolniony z ustalenia stanu zdrowia i zakresu sprawowanej opieki?

Czy ponownie rozpatrując sprawę, organ może opierać się tylko na zebranych już materiałach?

Czy może powinien poczynić inne dodatkowe ustalenia?

Jeżeli powinien, to jakie, gdy osoba wymagająca opieki zmarła?

Czy organ zachowuje możliwość swobodnej oceny zebranego materiału i może odmówić wnioskodawcy świadczenia na podstawie zebranej dokumentacji, jeżeli uważa, że opieka sprawowana przez wnioskodawcę nie uniemożliwiała Panu podjęcia zatrudnienia?

Faktycznie błędem pracownika sporządzającego decyzję do pierwszej sprawy, było wpisanie, że spełnione zostały inne przesłanki.

Czy jednak Sąd zobligował organ do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego Panu w przypadku, gdy organ nie jest w stanie wykazać zmiany stanu faktycznego pomiędzy kwietniem 2021 r. a październikiem 2021 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX