Czy postępowanie w przedmiocie usunięcia drzew należałoby umorzyć na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. wobec braku podstaw prawnych do wydania zezwolenia na wycinkę, zgodnie z ustawą o lasach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grecki Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel nieruchomości wystąpił do właściwego wójta o udzielenie zezwolenia na usunięcie 400 drzew w związku z planowaną budową domu. Nieruchomość sklasyfikowana jest w ewidencji gruntów jako rola, jednakże objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Wójt przesłał więc według właściwości, w trybie art. 65 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2096) - dalej k.p.a., wniosek do starosty, w celu rozpatrzenia go zgodnie z przepisami ustawy z 28.09.1991 r. o lasach (Dz.U. z 2020 r. poz. 6) – dalej u.l. Po rozpatrzeniu z wniosku starosty sporu kompetencyjnego, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało starostę jako sprawującego nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa, właściwego do rozpatrzenia wniosku o wycinkę drzew. Naszym zdaniem wycinka drzew w trybie u.l. na potrzeby budowy budynku nie jest możliwa - brak jest ku temu podstaw prawnych, nie jest to pozyskanie drewna z art. 23 ust. 4 u.l., nie znajduje również uzasadnienia ewentualna zmiana lasu na użytek rolny. W naszej ocenie wycinka drzew w związku z planowaną budową domu jednorodzinnego możliwa jest wyłącznie w trybie ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1161), czyli wyłączenie gruntów z produkcji leśnej.

Czy przyjmując nasze stanowisko postępowanie w przedmiocie usunięcia powyższych drzew należałoby umorzyć na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. wobec braku podstaw prawnych do wydania zezwolenia na wycinkę zgodnie z u.l.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX