Czy postanowienie umowne dot. podpisania bezusterkowego protokołu odbioru uznać należy za nieważne jako sprzeczne z istotą umowy o roboty budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Soszyńska - Purtak Paulina
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Umowa na wykonanie robót budowlanych zawarta na podstawie ustawy z 11.09.2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710) stanowi, że termin zakończenia robót budowlanych oznacza termin skutecznego zgłoszenia gotowości do odbioru, która zostanie potwierdzona przez INI w terminie 7 dni od jej zgłoszenia. Zgłoszenie gotowości do odbioru zostanie uznane za skuteczne, jeśli faktycznie zostaną zakończone wszystkie roboty budowlane i wykonawca usunie ewentualne wszystkie usterki i przekaże zamawiającemu kompletną dokumentację powykonawczą.

Czy ww. zapis nie sugeruje, iż mamy do czynienia z odbiorem bezusterkowym?

Przecież odbiór robót jest obowiązkiem inwestora.

Czy postanowienie umowne dot. podpisania bezusterkowego protokołu odbioru uznać należy za nieważne jako sprzeczne z istotą umowy o roboty budowlane w rozumieniu art. 647 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360) - dalej k.c.?

Sądy wielokrotnie wskazywały, że konieczność odbioru "bezusterkowego" jest przesłanką nieprzewidzianą w k.c., a art. 647 k.c. definiujący umowę o roboty budowlane odwołuje się do "odbioru robót", a nie "bezusterkowego odbioru robót" (wyrok SA w Warszawie z27.06.2018 r., V ACa 1302/17). Roboty budowlane należy uznać za zrealizowane, jeśli zostały wykonane zgodnie z zakresem umowy, na co nie ma wpływu zidentyfikowanie przez inwestora nieistotnych wad, usterek i niedoróbek (wyrok SA w Białymstoku z27.10.2017 r., I ACa 321/17). W ocenie autora pytania wystąpienie nieistotnych wad i usterek nie uzasadnia odmowy odbioru robót. Przeciwne podejście powodowałoby zbyt daleko idącą nierówność stron, rzutując tym samym na wymagalność roszczenia o wynagrodzenie za ich wykonanie. Tym bardziej, że wady nieistotne uprawniają inwestora do roszczeń z tytułu rękojmi lub gwarancji (wyrok SA w Szczecinie z12.10.2016 r., I ACa 138/16). SN w wyroku z7.04.1998 r., II CKN 673/97 wskazał, iż: "jeśli wykonawca zgłosił wykonanie robót, to obowiązek ich odbioru jest niezależny nawet od kwestionowania ich jakości. Odmowa jego spełnienia nie może być elementem szantażu ze strony inwestora".

Czy już samo zgłoszenie przez wykonawcę gotowości odbiorowej mając na uwadze ww. zapisy umowne należy uznać za zakończenie robót?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX