Czy posiadanie statusu studenta studiów dziennych, zaocznych lub doktoranckich jest przesłanką negatywną do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz SZO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2018 r.

PYTANIE

W myśl art. 17 ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.), świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie, czy fakt posiadania statusu studenta studiów dziennych, zaocznych lub doktoranckich jest przeszkodą w sprawowaniu "stałej lub długotrwałej opieki", a zatem czy jest przesłanką negatywną uniemożliwiającą przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX