Czy posiadanie przez lekarza pierwszego stopnia specjalizacji jest równoznaczne z posiadaniem przez niego tytułu specjalisty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 20 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prawidłowość zaświadczenia potwierdzającego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

1) Czy posiadanie przez lekarza pierwszego stopnia specjalizacji jest równoznaczne z posiadaniem przez niego tytułu specjalisty?

Lekarz, który wystawił zaświadczenie posiada specjalizację: Położnictwo i Ginekologia I stopnia (data uzyskania uprawnień 1981-12-07). Na pieczątce nie widnieje specjalista ginekolog-położnik, a jedynie ginekolog-położnik.

2) Do wniosku dostarczono zaświadczenie lekarskie z pieczątką Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska. Po weryfikacji na stronie internetowej NFZ, ustalono, że podmiot nie ma podpisanej umowy.

Czy należy wystąpić z wnioskiem o udostępnienie danych do oddziału NFZ celem potwierdzenia, że dany lekarz nie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czy może taka internetowa weryfikacja jest podstawą do odmowy wnioskowanego świadczenia?

3) Czy w przypadku gdy zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu jest wystawione przez lekarza posiadającego specjalizację II stopnia, to czy specjalizacja II stopnia musi dotyczyć dziedzin: położnictwo i ginekologia, perinatologia, neonatologia czy też może być ona z dowolnej dziedziny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX