Czy poprawnym działaniem jest wystawienie faktur korygujących do faktury zaliczkowej zmieniającej wysokość zaliczki przeznaczonej na zakup poszczególnych stali?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 31 października 2017 r.

PYTANIE

Generalny Wykonawca udzielił zaliczki dostawcy na poczet zakupu stali i z załącznika nr 11 oraz spoza. Na dzień podpisania umowy Generalny Wykonawca nie wiedział ile będzie potrzebował stali z załącznika nr 11 oraz spoza oraz jaka kwota z zaliczki przypada na daną stal. Ustalono szacunkową ilość stali z załącznika 11 oraz szacunkową ilość stali z poza załącznika nr 11 i zgodnie z tą proporcja dokonano podziału zaliczki. Generalny Wykonawca wpłacił zaliczkę na rachunek bankowy dostawcy. Dostawca wystawił fakturę zaliczkową w części na stal spoza złącznika nr 11 ze stawką 23% oraz w części na odwrotne obciążenie na stal z załącznika nr 11 (zgodnie z szacunkiem). Generalny Wykonawca dokonywał zakupu i rozliczano udzielaną zaliczkę. W pewnym momencie zaliczka w części na stal ze stawką 23% (spoza zał.11) została całkowicie rozliczona natomiast pozostała zaliczka na stal z załącznika nr 11 nie jest rozliczona. Generalny Wykonawca w dalszym ciągu zakupuje stal spoza załącznika 11. Aby nie dokonywać płatności na rzez dostawcy strony postanowiły, że nierozliczona zaliczka w części na stal na OO będzie przeznaczana na zakup stali spoza załącznika nr 11.

Czy w związku z powyższym poprawnym działaniem będzie wystawienie faktur korygujących do faktury zaliczkowej zmieniająca wysokość zaliczki przeznaczonej na zakup poszczególnych stali?

Ogólna kwota zaliczki nie będzie zmieniona (zgodna z wpłaconą zaliczką) zmieni się tylko jej przeznaczenie.

Czy korekty należy ująć na bieżąco przez Dostawcę oraz Nabywcę?

Nie są one spowodowane błędem lecz bieżącą decyzją dotyczącą zmiany przeznaczenia zaliczki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX