Czy pomoc dla przedsiębiorcy w postaci umorzenia zaległości podatkowej w podatku od środków transportowych z tytułu 2 raty płatnej do 15.09.2020 r. stanowić będzie pomoc de minimis?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik podatku od środków transportowych (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą pod kodem PKD 49.39.Z Firma zajmuje się przewozem osób) złożył wniosek o umorzenie 2 raty podatku od środków transportowych. Podanie złożone po terminie płatności (termin płatności 2 raty to 15 września), więc jest zaległość podatkowa, co do której mógł podatnik złożyć ww. wniosek. W uzasadnieniu podatnik podaje złą sytuację finansową z uwagi na COVID. Na terenie gminy nie podjęto żadnej uchwały dotyczącej zwolnienia, umorzenia ect. o którym mowa w art. 15p oraz 15 q Ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W związku z powyższym organ powinien rozpatrywać podanie podatnika z art. 67 a i 67 b. Ordynacji podatkowej. Podatnik został wezwany do przedstawienia dokumentów o stanie majątkowym osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, dokumentów potw. dochód osiągnięty w 2019 i 2020 r. oraz zaświadczeń o pomocy de minimis itd.

Czy jeżeli zajdzie przesłanka istnienia ważnego interesu strony lub publicznego to wniosek przedsiębiorcy należy rozpatrywać z art 67 b tj. pomocy publicznej? Czy każda pomoc przedsiębiorcy w postaci umorzenia podatku stanowi pomoc de minimis? Czy można mówić o pomocy de minimis w stosunku do przedsiębiorcy lokalnego? Czy można mówić o pomocy publicznej w sytuacji gdy przedsiębiorca jest w trudnej sytuacji finansowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX