Czy pomimo zapisów w dwóch kolejnych planach zagospodarowania przestrzennego organ miał obowiązek zobowiązania inwestora do zaprojektowania miejsc postojowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie dwóch działek zlokalizowane są dwa budynki - budynek mieszkalno – usługowy (8 mieszkań i hurtownia na parterze) i budynek usługowy (sklep pow. 64,00 m2). Budynek mieszkalno - usługowy wybudowano w trakcie, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie wskazywał obowiązku zapewniania minimalnej ilości miejsc postojowych w zależności od rodzaju zabudowy. Natomiast budynek usługowy powstał w wyniku zmiany sposobu przeznaczenia budynku garażu na budynek usługowy – sklep branży spożywczej w trakcie, gdy miejscowy plan wskazywał obowiązek zapewniania minimalnej ilości miejsc postojowych w zależności od rodzaju zabudowy, ale przy realizacji nowych budynków. W następstwie zapisów planu jw. organ architektoniczno – budowlany w obu przypadkach nie wymagał od inwestora obowiązku zaprojektowania miejsc postojowych zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t

Czy pomimo zapisów w dwóch kolejnych planach organ architektoniczno – budowlany miał obowiązek zobowiązania inwestora do zaprojektowania miejsc postojowych?

Jaki wskaźnik ilość miejsc postojowych powinien przyjąć organ, zwłaszcza w pierwszym przypadku, gdy plan nie wskazywał żadnych wartości i czy jest to suwerenna decyzja organu, która nie musi mieć żadnego uzasadnienia, czy może jest w tej sprawie orzecznictwo sądów?

Czy miejsca postojowe muszą być zaznaczone na aktualnej mapie, planie zagospodarowania?

Czy decyzja o pozwoleniu na budowę bez wskazania miejsc postojowych w obu wypadkach została wydana z rażącym naruszeniem prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX