Czy pomiar pyłów w czasie załadunku cementu do silosu jest wystarczający do zgłoszenia zbiornika materiałów sypkich o pojemności 30 ton?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy sposób oceny wpływu instalacji na środowisko na podstawie stacjonarnego pomiaru pyłów w czasie załadunku cementu do silosu będzie wystarczający do zgłoszenia instalacji - zbiornika materiałów sypkich o pojemności 30 ton?

Prowadzący betoniarnię po kontroli WIOŚ zgłosił zbiornik materiałów sypkich o pojemności 30 ton. Zgłoszenie wymagało doprecyzowania i prowadzący został wezwany do uzupełnieni zgłoszenia o następujące punkty: 1) dokładnie opisanie rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, w tym wielkość produkcji lub wielkość świadczonych usług; 2) podanie wielkości i rodzaju emisji z instalacji (jeżeli emisja zanieczyszczeń ma miejsce przy załadunku zbiornika z cysterny i występuje wtedy emisja pyłów do powietrza, to należy ją określić w jednostkach emisji: kg/h i Mg/rok); 3) układ do rozprężania powietrza służącego do pompowania cementu do zbiornika należy scharakteryzować, podając m.in. skuteczność odpylania; 4) wykazanie, że stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami, czyli że są dotrzymane stężenia dopuszczalne lub wartości odniesienia substancji w powietrzu wokół instalacji - w tym celu należy przy wykorzystaniu metodyki referencyjnej, określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu, przeprowadzić stosowne przeliczenia emisji na stężenia w powietrzu wokół zakładu i porównać z ustalonymi normami w tym rozporządzeniu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX