Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 marca 2013 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2012 r.

PYTANIE

Polski Związek Jeździecki (PZJ), nie prowadzi działalności gospodarczej. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) z siedzibą w Szwajcarii. Jednocześnie jest zarejestrowany w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT, w związku z czym co miesiąc składa deklarację VAT-7. Do zadań PZJ należy m.in. popularyzacja jeździectwa, organizacja i prowadzenie współzawodnictwa sportowego, przygotowywanie zawodników Kadry Narodowej do uczestnictwa w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym, działalność edukacyjna i wychowawcza w zakresie sportu itp.

W roku 2006 podpisaliśmy z dziennikarzem umowę o dzieło autorską na napisanie dla PZJ (z przeniesieniem prawa własności) tzw. "Leksykonu Jeździectwa". Encyklopedia ta przedstawia portrety i biografię postaci zasłużonych dla polskiego jeździectwa. Ponieśliśmy w związku z tym duże koszty napisania, zdjęć, opracowanie graficzne, redakcyjne, okładkę itp. W chwili obecnej dzieło jest już zakończone i chcielibyśmy ogłosić subskrypcję na naszej stronie internetowej, oddać Leksykon do druku i zacząć sprzedawać wydrukowane egzemplarze.

Czy my jako Związek, który nie prowadzi działalności gospodarczej możemy w ogóle sprzedawać ww. Leksykon?

Czy sprzedaż Leksykonu będzie zwolniona z VAT czy opodatkowana, a jeśli tak, to z jaką stawką VAT?

Chcielibyśmy odzyskać poniesione już nakłady na napisanie "Leksykonu Jeździectwa", a ewentualne zyski przekazać na cele statutowe Związku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?