Czy polscy dystrybutorzy sprzętu pochodzącego od producentów, którzy od bieżącego roku nie będą już mieli Autoryzowanego... - OpenLEX

Czy polscy dystrybutorzy sprzętu pochodzącego od producentów, którzy od bieżącego roku nie będą już mieli Autoryzowanego Przedstawiciela, powinni zaktualizować swój wpis w BDO w zakresie wprowadzającego sprzęt?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy polscy dystrybutorzy sprzętu pochodzącego od producentów, którzy od bieżącego roku nie będą już mieli Autoryzowanego Przedstawiciela, powinni zaktualizować swój wpis w BDO w zakresie wprowadzającego sprzęt i liczyć w tym roku poziomy zbiórki zużytego sprzętu w stosunku bieżącego wprowadzenia czy w stosunku do 3 poprzednich lat?

Naszym zdaniem ze względu na to, że dystrybutorzy sami nie raportowali do BDO wprowadzenia sprzętu od producenta w poprzednich latach (robił to Autoryzowany Przedstawiciel), to wydaje się, że w tej sytuacji powinni rozliczać się jak nowi wprowadzający, czyli w bieżącym roku poziom zbiórki powinien być liczony z bieżącego wprowadzenia (o ile dystrybutorzy nie wprowadzali i nie raportowali sprzętu z innych źródeł – w przeciwnej sytuacji należałoby wziąć pod uwagę masę z poprzednich lat tego co zaraportowali do BDO).

Czy taka interpretacja jest poprawna?

Z kolei biorąc pod uwagę, że Autoryzowany Przedstawiciel jest zobowiązany do wykonania obowiązków przewidzianych w ustawie o zużytym sprzęcie dla wprowadzającego sprzęt, można przyjąć, że jest to specyficzny rodzaj "Wprowadzającego sprzęt". W związku z tym pomimo utraty jednego z producentów, dla którego pełnił rolę AP, jeżeli dalej posiada status Autoryzowanego Przedstawiciela w związku z umowami z innymi producentami powinien nadal uwzględniać w wyliczeniach poziomów zbierania masę wprowadzoną w poprzednich 3 latach przez tego producenta, z którym nie posiada już umowy (wskazuje też na to uzyskana wcześniej opinia z MKiŚ). Co jest spójne z powyższą zaproponowaną interpretacją i nie powoduje dublowania mas.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX