Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 grudnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Małżeństwo ma rozdzielność majątkową. Kupili dom za 1150 tys., w którym mają udziały po 50%, czyli po 575 tys. zł. Mieszkanie to zostało sfinansowane z: kredytu, który wzięli wspólnie w kwocie 500 tys. (po 250 tys. od każdego z nich) oraz reszta 650 tys. ze środków, które uzyskał mąż ze sprzedaży swojego mieszkania, które było jego wyłączną własnością.

Czy w związku z tym, czy połowę przychodu ze sprzedaży mieszkania męża należy potraktować jako darowiznę udzieloną żonie skoro we własności domu żona ma połowę udziału a jej wkład to 250 tys. (50% kredytu)?

Jeżeli jest to darowizna, to czy jest to darowizna środków pieniężnych (nie było żadnego przelewu), czy może darowizna udziału we własności?

A jeżeli udziału we własności, to czy określenie, że jest to darowizna 28%-owego udziału w nieruchomości jest prawidłowe - dobrze wyliczone?

Czy fakt przekazania darowizny powinien być popartym dokumentem, czy wystarczy, że można to "wywnioskować" z aktu notarialnego - zakupu domu?

Rozumiem, że jeśli to darowizna, to żeby nie zapłacić podatku, należy złożyć SD-Z3, a data otrzymania darowizny to data zakupu nieruchomości?

Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?