Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 7 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z Uchwałą spółka z o.o., której wynik finansowy jest na minusie, otrzyma pokrycie tej straty przez właściciela tj. Gminę (100% własności).

Czy od tej czynności spółka powinna zapłacić PCC? (Kiedy musi to zrobić? W jakim terminie? Czy w momencie otrzymania kwoty czy wcześniej?) Czy może korzystać z jakiegoś zwolnienia? Jakiego? Czy pomimo zwolnienia musi złożyć deklarację PCC ,,zerową" czy nic nie robi? Czy Gmina ma wyznaczony jakiś termin odgórnie w którym musi pokryć tę stratę? Z uwagi na trudna sytuacje zwykle robi to nawet po roku i dalej, ponadto robi to w ratach. Czy ma to jakieś znaczenie? Należą się z tego tytułu odsetki za zwłokę?

Z orzecznictwa wynika, że taka ,,dopłata" - pokrycie straty korzysta ze zwolnienia z podatku, ale czy spółka powinna wypełnić deklarację czy nie? Nadmieniam że udziały w spółce są w 100% własnością gminy, a spółka zajmuje się głownie zarządzaniem lokalami gminnymi tj. utrzymanie ich zbieranie czynszy itd (na podstawie umowy dzierżawy), zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi, produkcją energii cieplnej (sprzedaż na rzecz wspólnot mieszkaniowych, instytucji).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?