Czy podwieszenie linii napowietrzno-kablowej na słupach należy traktować jako roboty budowlane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2019 r.

PYTANIE

Inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę napowietrzno-kablowej linii 110 kV. Przebieg linii ustalony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a liczba stron w postępowaniu przekracza 20. W związku z tym organ mógłby stosować przepisy art. 49 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. Ponieważ art. 5a ust. 2 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. mówi, że przepisu tego nie stosuje się do Inwestora oraz właścicieli, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości, jeżeli na tych nieruchomościach są lub będą wykonywane roboty budowlane, to organ uznał, iż w trybie art. 61 ust. 4 k.p.a. zawiadomi strony, na których działkach stoją słupy, ponieważ bezsprzecznie tam będą wykonywane roboty budowlane.

Jak traktować jednak właścicieli nieruchomości, nad którymi przebiega linia napowietrzna, ponieważ aby ją podwiesić na słupach również będzie niezbędne wejście na działkę?

Zgodnie z definicją robót budowlanych należy przez nią rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. W świetle tego, jeżeli podwieszenie linii zakwalifikuje się jako montaż, to wtedy nie znajdzie zastosowania art. 49 k.p.a., gdyż wszystkie strony będą zawiadamiane z art. 61 ust. 4 k.p.a.

Czy w takiej sytuacji nie ma zastosowania art. 5a pr. bud., czy podwieszenia linii nie należy traktować jako roboty budowlane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX