Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podstawa opodatkowania VAT marżą od sprzedaży samochodów zabytkowych. Kupuję stary zniszczony samochód od osoby fizycznej na umowę sprzedaży w kraju lub za granicą lub na fakturę VAT marża. Pojazdy zawsze wymagają kosztownego remontu, zakupu części, czasami na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, czasami importuje spoza UE od osoby fizycznej która nie prowadzi działalności gospodarczej na umowę sprzedaży, czasem również sprowadzam części spoza UE. Zastanawiam się jakie wydatki mogę uwzględnić w obniżeniu podstawy podatku VAT marża odprowadzanego po sprzedaży samochodu. Obecnie księgowość do obliczenia podstawy VAT marża uwzględnia tylko faktury kosztowe na których widnieje VAT. Pozostałe wydatki, bezpośrednio związane z naprawą danego pojazdu nie pomniejszają podstawy opodatkowania VAT marża.

Czy podstawę opodatkowania podatkiem VAT marża mogę pomniejszyć o wydatki bezpośrednio związane z danym pojazdem, od których nie płaciłem podatku VAT?

Są to wydatki takie jak: umowy cywilnoprawne zakupu części bez podatku VAT, umowy zlecenia dotyczące usług związanych z malowaniem i naprawami mechanicznymi ze składkami ZUS, umowy o dzieło, nabyte na terytorium UE części związane z naprawą samochodu zakupione od osób niebędących podatnikami UE, delegacje krajowe i zagraniczne związane z poszukiwaniem zabytkowych części.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?