Czy podpisanie jedynie pisma przewodniego, przy którym składana jest dokumentacja konieczna do uzyskania pozwolenia lub zezwolenia, jest wystarczające do wszczęcia postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Składając wniosek o wydanie pozwolenia lub zezwolenia z zakresu ochrony środowiska (np. pozwolenie zintegrowane, pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów) zwyczajowo przedkłada się pismo przewodnie, przy którym składa się odpowiednią, wymaganą przepisami dokumentację (np. wniosek o wydanie pozwolenia zawierający informacje wymagane przepisami).

W przepisach dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest jasno określone, że np. raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia musi być podpisany przez autorów. W tej sytuacji wnioskodawca nie podpisuje się na raporcie (podobnie jak np. nie podpisuje się on na projekcie budowlanym przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę). Wnioskodawca podpisuje się natomiast na wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

A jak to jest w przypadku pozwoleń lub zezwoleń?

Czy do skutecznego złożenia wniosku (np. o wydanie pozwolenia zintegrowanego) wystarczy podpisanie przez wnioskodawcę jedynie pisma przewodniego, czy konieczne jest również podpisanie przez wnioskodawcę składanej wraz z tym pismem przewodnim dokumentacji?

Czy przepisy wymagają, aby dokumentacje składane przy piśmie przewodnim w celu wydania pozwoleń lub zezwoleń z zakresu ochrony środowiska były podpisane przez autora/autorów?

I inaczej: Czy złożenie wniosku, w którym pismo przewodnie będzie podpisane przez wnioskodawcę, a dołączona do tego pisma dokumentacja nie będzie podpisana ani przez autorów ani przez wnioskodawcę, umożliwia skuteczne złożenie wniosku i wszczęcie postępowania przez organ?

Czy podpisanie jedynie pisma przewodniego, przy którym składana jest dokumentacja konieczna do uzyskania pozwolenia lub zezwolenia, jest wystarczające do wszczęcia postępowania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX