Czy podmiotowi znajdującemu się na terenie miasta, który wyłączył więcej niż 70% powierzchni z terenów biologicznie czynnych, ale odprowadza wszystkie wody opadowe bezpośrednio do cieku wodnego, należy naliczyć opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z ustawą z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. gmina nalicza opłatę za usługę wodna za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej na skutek wykonywania na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni z nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej.

Czy w przypadku podmiotu znajdującego się na terenie miasta, który wyłączył więcej niż 70% powierzchni z terenów biologicznie czynnych, ale odprowadza wszystkie wody opadowe bezpośrednio do cieku wodnego - zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym (a więc będzie ponosił opłatę za usługę wodną zgodnie z art. 268 ust. 1 pkt 3 lit. a pr. wod. burmistrz musi mu również naliczyć opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX