Czy podmiot świadczący usługę zarządzania może być podatnikiem VAT, ale nie być traktowany jako podmiot uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2020 r.

PYTANIE

Czy może być tak, że w skrajnych przypadkach (ze względu na różnice między art. 5b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387) – dalej u.p.d.o.f.  a art. 15 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106) - dalej u.p.t.u. należy wystawić fakturę za usługę zarządzania, ale wg u.p.d.o.f. nie należy jej wystawiać?

Analizując literalne brzmienie art. 13 ust. 3 u.p.t.u. mamy 3 elementy niezbędne do uznania, że faktury się nie wystawia: określenie warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności po stronie zlecającego. Z kolei w art. 5b u.p.d.o.f. mowa jest o tym, że za DG nie uznaje się czynności, gdy łącznie spełnione są 3 elementy:

odpowiedzialność po stronie zlecającego, miejsce, czas i kierownictwo ustalone przez zlecającego, oraz brak ryzyka po stronie zleceniobiorcy.

Warunki wg u.p.t.u. mogą być określone (ale nie muszą wskazywać miejsca, czasu czy kierownictwa, a jedynie metodologię i terminy), wynagrodzenie wg u.p.t.u. będzie określone (art. 5b u.p.d.o.f. nie reguluje tej kwestii), natomiast odpowiedzialność będzie po stronie ZLECENIOBIORCY (a nie zleceniodawcy) - zatem fakturę VAT wystawić należy.

Czy jednak z punktu widzenia ustawy o PIT jest to uzasadnione?

Czy w związku z tym, że w umowie nie ma określenia miejsca, czasu i nadzoru (a jedynie metodologia), a ponadto umowa mówi o odpowiedzialności (ale nic o ryzyku - skoro ryzyko jest wymienione odrębnie od odpowiedzialności wobec os. 3, to oznacza to, że jest definiowane jako inny czynnik, niż ta odpowiedzialność - z punktu widzenia zleceniobiorcy jedynym ryzykiem w ramach tej umowy może być tylko ryzyko względem osób trzecich za podjęte decyzje), a ponadto jest to usługa nazwana usługą zarządzania, to czy w związku z art. 13 ust. 9 u.p.d.o.f. nie zachodzi tu sytuacja, w której u.p.d.o.f. wymaga rozliczenia takiej umowy jak umowy zlecenia (umowy cywilnoprawnej), więc faktura jest w tym przypadku niedopuszczalna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX