Czy podmiot prowadzący instalację badawczą, który jest zwolniony z obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego, powinien uzyskać pozwolenia sektorowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 28 lutego 2020 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 22 marca 2018 r.

PYTANIE

Zgodnie z zapisami ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego nie dotyczy instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych (art. 201 p.o.ś.). Zgodnie z art. 182 p.o.ś., pozwolenie zintegrowane zastępuje odpowiednie zezwolenia i pozwolenia sektorowe (np. na wytwarzanie odpadów, na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza, na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi).

Czy zatem zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego dla instalacji badawczej należy odczytywać również jako zwolnienie z obowiązku uzyskania poszczególnych zezwoleń sektorowych, które "zastępowane" są pozwoleniem zintegrowanym?

A może, w sytuacji wyłączenia obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego, podmiot prowadzący instalację badawczą ma mimo to obowiązek uzyskania odpowiednich zezwoleń sektorowych?

Jaki w takiej sytuacji jest sens wyłączania obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego?

Jak do tej kwestii podchodzą organy ochrony środowiska?

Czy istnieją jakieś oficjalne wytyczne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX