Czy podmiot powinien uzyskać pozwolenie zintegrowane na eksploatowanie instalacji do powierzchniowej obróbki metali z wykorzystaniem procesów elektrolitycznych lub chemicznych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 18 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład zajmujący się przeciąganiem drutu wystąpił o zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku ze zwiększoną ilością wytwarzanego odpadowego kwasu trawiącego. W pozwoleniu pierwotnym do wanien procesowych zaliczono: wannę do trawienia w kwasie solnym, wannę do fosforowania i wannę do neutralizacji -każda o pojemności 8,1 m3. W uzupełnieniu do wniosku przedłożono, że w zakładzie obecnie wykorzystywane są dwie wanny do trawienia w kwasie solnym oraz wanna do neutralizacji w roztworze czteroboranu sodu, przy czym zaznaczono, że wanny do neutralizacji i płuczki nie są klasyfikowane jako wanny procesowe - każde o pojemności 8,1 m3. W chwili obecnej zakład nie planuje wykorzystywać wanny do fosforowania o pojemności 8,1 m3, która była wcześniej ujęta w pozwoleniu.

Czy wannę do neutralizacji można faktycznie wykluczyć z wanien procesowych?

Czy przy zliczaniu pojemności wanien należy uwzględnić wannę do fosforowania, która aktualnie jest wyłączona z produkcji (aczkolwiek budynek i linia są przystosowane aby w każdej chwili ją uruchomić)?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości - dalej r.i.p.z.ś. instalacje do powierzchniowej obróbki metali z wykorzystaniem procesów elektrolitycznych lub chemicznych, gdzie całkowita pojemność wanien procesowych przekracza 30 m3 są zaliczane instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie środowiska.

Czy starosta powinien wydać zgodę na zmianę pozwolenia na wytwarzanie odpadów?

Czy starosta powinien odmówić wyrażenia zgody, uzasadniając to tym, że dla przedmiotowej instalacji podmiot powinien uzyskać pozwolenie zintegrowane?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX