Czy podmiot może zmienić pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych do rowu melioracyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2016 r.

PYTANIE

Starosta w maju 2014 r. wydał gminie pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z gminnej oczyszczalni ścieków o RLM 200 do rowu melioracyjnego. W pozwoleniu wodnoprawnym, zgodnie z wnioskiem, określono następujące rodzaje zanieczyszczeń: BZT5 = 40 mg O2/l; ChZT Cr = 150 mg/l; zawiesina ogólna = 50 mg/l; temperatura = 35oC; pH = 6,5-9,0. Do starosty wpłynął także wniosek o zmianę ww. pozwolenia w zakresie parametrów zanieczyszczeń określonych w wydanym pozwoleniu poprzez wykreślenie pH i temperatury oraz wskazania dopuszczalnych wartości dla BZT5 = 25 mg O2/l; ChZT Cr = 125 mg/l; zawiesina ogólna=35 mg/l. Wnioskodawca umotywował wniosek o zmianę koniecznością zmiany parametrów pozwolenia - badania w powyższym zakresie nie były wykonywane, a po kontroli WIOŚ prawdopodobne jest naliczenie kar, oraz dostosowania parametrów określonych w decyzji do obowiązujących przepisów prawa, w tym § 13 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Gmina, w której znajduje się oczyszczalnia ścieków położona jest poza aglomeracją.

Czy starosta może zmienić wydane pozwolenie wodnoprawne na podstawie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., w sytuacji, gdy zmieniły się strony postępowania w stosunku do stron, które były ustalone w postępowaniu prowadzonym w 2014 r. (współwłaściciele rowu melioracyjnego, do którego wprowadzane są oczyszczone ścieki)?

Jaki organ powinien wyrazić zgodę na zmianę decyzji?

Gdyby przedmiotowa. decyzja została zmieniona, to czy WIOŚ mógłby naliczyć karę za: nie wykonywanie analiz w zakresie pH i temperatury od maja 2014 r.?

Czy WIOŚ może wymierzyć karę, jeżeli w decyzji zostały określone wskaźniki zanieczyszczeń dla RLM do 2000, zamiast dla RLM od 2000 do 9999?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX