Czy podmiot, który rozpoczął działalność i dokonywał zakupów w charakterze podatnika VAT na potrzeby przyszłych czynności opodatkowanych ma prawo do odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2020 r.

PYTANIE

Małżeństwo pozostające we wspólnocie majątkowej zakupiło w sierpniu 2019 apartament (naliczono VAT 23%) w celu późniejszego wynajmowania go w ramach najmu krótkoterminowego (stawka VAT - 8%). Faktura wystawiona na oboje małżonków; imiona, nazwisko (przykładowo; Anna i Jan Kowalscy), adres zamieszkania oraz NIP obojga. Mąż od kilku lat jest czynnym podatnikiem VAT jednak nie ma we wpisie do CEIDG zakresu: najem. W 2020 małżonkowie uznali, że wynajmem apartamentu zajmie się żona, w tym celu zarejestrowała działalność gospodarczą od 20.07.2020, również rejestracja w VAT. Do końca lipca 2020 nie były wykonywane czynności opodatkowane związane z tym lokalem. VATu nie można odliczyć wprost, ustawa pozwala na cofnięcie się o dwa okresy. Doradca podatkowy wyraził gotowość zredagowania wniosku o interpretację indywidualną, ale doradził też, aby rozważyć rejestrację w VAT "wstecz" gdyż jego biuro realizowało już to w ten sposób. Konsultant z Krajowej Informacji Skarbowej rzeczywiście potwierdził, że fiskus nie ma nic przeciwko rejestracji w VAT "wstecz" (rozmowa z kolejnym konsultantem już zakończyła się mniej optymistycznie; jego zdaniem decyzja w tej sprawie będzie ostatecznie należała do właściwego urzędu skarbowego). Idąc za tą radą małżonka złożyła elektronicznie wniosek VAT-R z aktualizacją danych (rejestracja w VAT od 1.08.2019) oraz rejestrację w VAT UE z datą bieżącą (VAT UE będzie potrzebny przy współpracy np. z booking.com). W trakcie rozmowy przy oczywistym telefonie z US zobowiązała się do pisemnego uzasadnienia wniosku o rejestrację w VAT "wstecz".

Dobre merytorycznie uzasadnienie może wpłynąć na pozytywną decyzję US w sprawie rejestracji "wstecz", co znacznie uprościłoby - w w zasadzie rozwiązało problem - sytuację , dlatego proszę o podpowiedź jakich argumentów użyć w uzasadniającym rejestrację "wstecz" piśmie do US.

Proszę też o podanie dróg postępowania. gdyby decyzja o rejestracji "wstecz" była jednak odmowna.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX