Czy podmiot, do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie przepławki przy jazie, powinien dołączyć decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2016 r.

PYTANIE

Na rzece, od czasów przedwojennych, istnieje jaz, który piętrzy wodę o 1,9 m powyżej poziomu rzeki. Piętrzenie odbywa się na potrzeby poboru wody na stawy rybne. Właściciel stawów, będący jednocześnie właścicielem jazu, uzyskał pozwolenie na piętrzenie i pobór wody. Do starosty wpłynął wniosek zarządcy rzeki o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie przepławki przy jazie.

Czy podmiot, do wniosku o wydanie pozwolenia na wykonanie przepławki przy jazie, powinien dołączyć decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzję o warunkach zabudowy?

Czy podmiot powinien dołączyć do wniosku instrukcję gospodarowania wodą na piętrzenie oraz na zależne korzystanie z wody przez właściciela stawów i przez zarządcę rzeki?

Należy dodać, że zatwierdzona w 2015 r. instrukcja będzie nieaktualna z chwilą przepuszczenia części wody przez przepławkę.

Kogo należy w instrukcji wskazać jako odpowiedzialnego za obsługę jazu?

W operacie wodnoprawnym nie napisano, czy w związku z budową przepławki wystarczy wody na potrzeby stawów i przepławki. Może się okazać, że budowa przepławki spowoduje konieczność ograniczenia pozwolenia wodnoprawnego wydanego właścicielowi stawów.

Czy w opisanej sytuacji należy domagać się od autora operatu wodnoprawnego wykazania, że budowa przepławki nie będzie skutkować ograniczeniem pozwolenia wodnoprawnego udzielonego w 2015 r. właścicielowi stawów?

Czy w przypadku, gdy okaże się, że pozwolenie z 2015 r. należy ograniczyć, to odszkodowanie zapłaci starosta z budżetu powiatu?

Jeśli tak, to czy starosta może odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego na budowę przepławki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX