Czy podatnikowi przysługuje pełne, czy proporcjonalne odliczenie z tytułu zakupów związanych z planowanym otwarciem hotelu, a więc z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 25 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka o.o. zakupiła w 2016 r. trzy nieruchomości. Jedną z nich sprzedała w maju 2017 r. do spółki celowej, utworzonej do osiągania przychodów tylko z tej nieruchomości,druga nieruchomość stoi nieużytkowana, a w trzeciej są lokatorzy, którym Spółka wystawia faktury z tytułu wynajmu. Część wynajmowanych lokali w trzeciej nieruchomości to lokale mieszkalne, dlatego z tytułu wynajmu tych lokali Spółka stosuje zwolnienie, część to lokale użytkowe opodatkowane z tytułu wynajmu stawką 23%. Proporcje między lokalami mieszkalnymi a użytkowymi wynoszą mniej więcej 50%.

Spółka planuje połączyć dwie nieruchomości i zlokalizować tam hotel. W tej chwili Spółka ponosi koszty związane z przygotowaniami do inwestycji na które składają się: rozeznanie rynku, projekty, pozwolenia, utrzymanie biura. Przychody które Spółka osiąga w tej chwili są niewielkie i będą osiągane tylko do końca roku. Spółka wraz z zakupem nieruchomości przejęła zobowiązania wynikające z umów zawartych przez poprzedniego właściciela. Koszty ogólne ponoszone w tej chwili, dotyczą tylko przyszłej sprzedaży opodatkowanej. Spółka nie zatrudnia pracowników.

Jak i czy Spółka powinna liczyć proporcje VAT. Czy do tej proporcji powinna być liczona też sprzedaż nieruchomości, która była jednorazowa? Czy do zakupów uwzględnianych w proporcji powinny być też wliczane koszty ogólne, na które składają się: usługi księgowe, siedziba biura, delegacje, rachunek telefoniczny itp? Jakie jest prawidłowe ujęcie kosztów? Jak odliczać koszty ogólne czyli księgowość, która ewidencjonuje sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną lub rachunek telefoniczny Prezesa Zarządu, który wystawia faktury?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX