Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych od 2009 roku (zakład wulkanizacyjny), jest podatnikiem VAT czynnym, sprzedaż jest rejestrowana na kasie fiskalnej. W grudniu 2017 roku podatnik otrzyma darowiznę od ojca, budynek z 10 mieszkaniami o łącznej powierzchni ok. 350 m2 oraz dwa lokale użytkowe o powierzchni 100 m2. Od nowego roku podatnik chciałby wynająć 10 mieszkań i dwa lokale.

1. Czy podatnik może (prowadząc jednocześnie zakład wulkanizacyjny – jako jednoosobowa działalność gospodarcza) wynająć prywatnie mieszkania i lokal użytkowy rozliczając się w formie ryczałtu 8,5% jako najem prywatny na PIT-28?

2. Czy podatnik rozliczając się na PIT-28 będzie musiał sumować przychody z najmu i z działalności do deklaracji VAT -7?

3. Czy podatnik może (prowadząc jednocześnie zakład wulkanizacyjny – jako jednoosobowa działalność gospodarcza) prowadzić najem prywatny na zasadach ogólnych i naliczać amortyzację od wartości, która jest w akcie notarialnym ze stawką 988 zł/m2 przez 10 lat (budynek jest z 2002 roku)?

4. Czy wynajmując w ramach prowadzonej działalności:

a. Należy rozszerzyć wpis do ewidencji o PKD kod 68.20.Z,

b. Mieszkania będą wynajmowane ze stawką VAT-u ZW a lokal użytkowy 23%,

c. Obroty z najmu i z usług świadczonych w warsztacie będą wykazywane łącznie w deklaracji VAT -7,

d. Należy najem również rejestrować na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?