Czy podatnik powinien zarejestrować się dla celów podatku akcyzowego i składać miesięczne deklaracje AKC-4 oraz AKC-4E przy... - OpenLEX

Czy podatnik powinien zarejestrować się dla celów podatku akcyzowego i składać miesięczne deklaracje AKC-4 oraz AKC-4E przy najmie samochodów z zagranicy i użytkowaniu ich w Polsce bez rejestracji?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 2 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przy najmie samochodów z zagranicy (od firmy czeskiej, najem długoterminowy, jeden samochód najmowany przez 2-3 lata) i użytkowaniu ich w Polsce na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej bez rejestracji samochodów w Polsce, aby zapłacić akcyzę zgodnie z nowymi interpretacjami 0111-KDIB3-3.4013.241.2017.1.JS. oraz 0111-KDIB3-3.4013.265.2017.1.JS z tytułu "sprzedaży" definiowanej jako użycie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, należy zarejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego poprzez formularz AKC-R i składać miesięczne deklaracje AKC-4 oraz AKC-4E w terminie do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (podatek akcyzowy wystąpi tylko w deklaracji za miesiąc, w którym rozpoczęto użytkowanie danego samochodu na potrzeby prowadzonej działalności w Polsce, jeżeli w danym miesiącu nie nastąpi rozpoczęcie użytkowania samochodu to deklaracje za ten miesiąc będą zerowe).

Czy jednak nie trzeba rejestrować się jako podatnik podatku akcyzowego na formularzu AKC-R, a podatek akcyzowy należny rozliczyć na formularzu AKC-U/S w terminie 14 dni od przyjazdu samochodu do Polski oraz wpłacić akcyzę do 30 dni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX