Czy podatnik powinien wystawić fakturę korygującą „zerującą” do przedwcześnie wystawionej faktury zaliczkowej oraz nową fakturę zaliczkową?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 21 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Podatnik wystawił w marcu 2019 fakturę zaliczkową dla zagranicznego kontrahenta, jednak kontrahent zapłacił zaliczkę dopiero w maju - tak więc minęło więcej niż 30 dni od momentu wystawienia faktury do dnia otrzymania zaliczki.

Czy w takim przypadku podatnik powinien dokonać korekty faktury zaliczkowej czy też może zostawić pierwotnie wystawioną fakturę?

Jaki kurs powinien przyjąć podatnik dla celów przeliczenia podstawy opodatkowania VAT czy średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawionej faktury z marca 2019 r.?

W przypadku, gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wskazane na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (lub kursu EBC o którym mowa powyżej), zgodnie z art. 31a ust. 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX