Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2018 r.

PYTANIE

Podatnik VAT kupił urządzenie techniczne od kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Kontrahent nie jest zarejestrowany w VIES i przedłożył oświadczenie, że "jest zwolniony z płacenia podatku VAT z uwagi na nie przekroczenie limitu obrotów wymaganych do przejścia na VAT zgodnie z przepisami UK". Czyli mamy zakup od zwykłego "nievatowca". Zakup od kontrahenta krajowego w takim przypadku nie wykazujemy w deklaracji VAT-7.

Czy z uwagi na fakt, że jest to kontrahent zagraniczny, mamy obowiązek uwzględnić ten zakup w deklaracji?

Spotkałem się z opinią, że należy wykazać dodatkowo w poz. 32 i 33 VAT-7 ze względu na dyspozycję art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.

Zwracam uwagę, że w tym art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.p.t.u. ustawodawca posługuje się terminem "podatnik", a nasz kontrahent podatnikiem nie jest.

Moim zdaniem nie należy wykazywać wspomnianej transakcji w deklaracji VAT-7.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?