Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Posiadamy samochód typu wielozadaniowy do 3,5 tony, który w dowodzie rejestracyjnym zakwalifikowany jest jako samochód osobowy. Samochód ma trzy rzędy siedzeń tj. jeden rząd siedzeń w kabinie kierowcy i dwa dla pasażerów. Samochód służy do przywożenia do pracy pracowników i odwożenia ich do domu po pracy. Powodem tego jest położenie zakładu pracy. Dojazd do pracy komunikacją jest bardzo utrudniony, gdyż rozkład jazdy autobusów jest nie dostosowany do naszych potrzeb i pracownicy musieliby iść piechotą kilka kilometrów od ostatniego przystanku. Samochód ze względu na swoją konstrukcję nie jest wykorzystywany do celów prywatnych i czasami służy również do przewożenia towarów, materiałów i naszych produktów do klientów.

Czy w świetle nowych przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 r. możemy nie prowadzić ewidencji przebiegu i uznać, że jest wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej?

Czy należy zgłaszać w stosunku do tego samochodu VAT-26?

Czy jest to samochód, którego konstrukcja wyklucza użycie do celów niezwiązanych z działalnością lub użycie do celów niezwiązanych z działalnością jest nieistotne?

Czy przewożenie pracowników można uznać za cele związane z działalnością?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?