Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2006 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadzi działalność developerską. Sprzedaje mieszkania oraz miejsca postojowe zewnętrzne (ulokowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku mieszkalnego), jako dwa oddzielne produkty. Miejsca postojowe są zakupywane przez mieszkańców budynków.

Część niesprzedanych miejsc postojowych jest przez nas wynajmowana mieszkańcom budynków, a następnie po okresie wynajmu im sprzedawana.

Niesprzedane do końca roku miejsca postojowe spółka wykazuje w styczniowej deklaracji roku następnego i nalicza podatek w wysokości 2% od wartości znajdującej się w księgach handlowych

Spółka nie wprowadza miejsc postojowych do ewidencji środków trwałych, gdyż są dla niej towarem przeznaczonym do sprzedaży. Podstawą opodatkowania natomiast jest wartość księgowa (koszt wytworzenia), gdyż ceny sprzedaży miejsc postojowych różnią się między sobą. Zależą od negocjacji, gdyż spółka miała trudności z ich sprzedażą.

Wydaje nam się, iż w związku z tym, że wynajem miejsc postojowych odbywa się tylko dla mieszkańców nie jest to działalność gospodarcza, a czerpanie pożytku z rzeczy.

Czy w związku z tym powinniśmy płacić od miejsc postojowych podatek od nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?