Czy podatnik powinien badać, czy nie dokonuje tzw. pierwszego zasiedlenia, skoro art. 2 ust. 14 ustawy o VAT odsyła do... - OpenLEX

Czy podatnik powinien badać, czy nie dokonuje tzw. pierwszego zasiedlenia, skoro art. 2 ust. 14 ustawy o VAT odsyła do przepisów o podatkach dochodowych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 sierpnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przeprowadza operacje polegające na kupnie mieszkań na rynku wtórnym, następnie ich remoncie (czasem modernizacji) i sprzedaży. Nabywając mieszkanie, a następnie dokonując nakładów (proces ten trwa do kilku miesięcy) na to mieszkanie podatnik nie wie, czy łączna suma nakładów, przekroczy 30% wartości początkowej czy nie, Mieszkania nabywane są w stanie co najmniej do "odświeżenia", często również do remontu kapitalnego połączonego z modernizacją (w porównaniu ze stanem na dzień zakupu).

Czy w przedmiotowej sytuacji podatnik powinien badać, czy nie dokonuje tzw. pierwszego zasiedlenia, skoro art. 2 ust. 14 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174) odsyła do przepisów o podatkach dochodowych, a te pojęcie ulepszenia wiążą ze środkami trwałymi, a dla podatnika kupowane mieszkania są towarem handlowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX