Czy podatnik płacący pełną kwotę podatku od nieruchomości wynikającej z decyzji organu podatkowego, na którą zostało wniesione odwołanie ma prawo zaliczyć tę pełną kwotę do kosztów uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jestem właścicielką gruntu oraz budynku (nieużytkowanego, w stanie do rozbiórki, ale jeszcze bez decyzji na rozbiórkę) . Zostałam wspólnikiem spółki cywilnej, która prowadzi księgi rachunkowe. W umowie spółki wprowadziłam prawo do użytkowania przez spółkę części gruntu na tej nieruchomości. Nie wprowadziłam całości gruntu, ani też budynku. Złożyłam wówczas korektę informacji podatkowej w podatku od nieruchomości do urzędu miasta, gdzie wpisałam tę część gruntu jako grunt pod działalność gospodarczą, a resztę jako grunty pozostałe w majątku prywatnym oraz budynki pozostałe w majątku prywatnym. Urząd miasta wydał jednak decyzję obciążającą całą tą nieruchomość podatkiem od działalności argumentując, że może służyć działalności gospodarczej. Sprawa stała się sporna, wniosłam odwołanie, nie mniej wg decyzji podatki w takiej wysokości i od całej nieruchomości trzeba płacić aż do rozstrzygnięcia sporu.

Czy w związku z tym, że na chwilę obecną płacimy te podatki z konta spółki cywilnej w pełnej wysokości zgodnie z decyzją (podważaną, ale aktualną) możemy je księgować w koszty uzyskania przychodu a jeśli sprawę wygramy - skorygować rozliczenia?

Czy też należało obciążyć koszty uzyskania przychodu wyłącznie kosztami podatku od niespornej części gruntu?

Jeśli tak, czy można dokonać korekty kosztów w bieżącym miesiącu czy trzeba korygować każdy miesiąc osobno?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX