Czy podatnik może żądać wznowienia postępowania z powodu zmiany przepisów o rozpoznaniu KUP w 2019 r., jeżeli w 2008 r. sądy administracyjne odmówiły podatnikowi tej możliwości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

NSA prawomocnym wyrokiem oddalił skargę kasacyjną osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) w przedmiocie opodatkowania umorzenia udziałów w spółce z o.o. objętych przez tę osobę w zamian za wkład niepieniężny w postaci własnej wierzytelności pożyczkowej udzielonej przez nią spółce na rachunek bankowy. Sądy administracyjne rozstrzygając sprawę w oparciu o przepisy u.p.d.o.f. w brzmieniu z 2008 r. odmówiły podatnikowi rozpoznania KUP. Przepisy obowiązujące od 01.01.2019 r. wprost stanowią, że w przypadku objęcia udziałów w podwyższonym kapitale w spółce z o.o. w zamian za własną wierzytelność pożyczkową podatnik ma prawo uznać za KUP wartość tej wierzytelności.

Czy można żądać wznowienia postępowania na podstawie art. 273 § 2 p.p.s.a. powołując się na uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o p.d.o.f., p.d.o.p. oraz niektórych innych ustaw z 25.09.2018 r. - druk nr 2854, s 13, pkt II 6, z którego wyraźnie wynika, że zmiana ma charakter doprecyzowujący i rozstrzygający wcześniejsze rozbieżności ocen? Czy 3-miesięczny termin na złożenie wniosku o wznowienie można liczyć od daty powzięcia przez pełnomocnika podatnika, na konferencji podatkowej, informacji o treści uzasadnienia do projektu, co miało miejsce w XI 2019 r?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX