Czy podatnik może wystawić fakturę zaliczkową, jeśli nie otrzymał należnej zaliczki?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2013 r.

PYTANIE

Podatnik świadczy usługi informatyczne. Ustalił z kontrahentem, że przygotuje bazę informatyczną w ciągu 3 miesięcy. Należność z tego tytułu będzie wynosiła 12.000 zł netto. Płatności miały się odbywać zaliczkowo w 4 częściach, każda po 3000 zł. Przy ustaleniu kwoty i uzgodnieniu spraw związanych z ustaleniem zlecenia dokonano płatności na 3000 zł 22% VAT, czyli 3660 zł. Podatnik wystawił fakturę zaliczkową na 3660 zł. Po upływie pewnego czasu i zakończeniu kolejnego etapu prac podatnik oczekiwał kolejnej zapłaty. Niestety powstało w tym zakresie opóźnienie. Jednak prace nad bazą nadal trwały. Kontrahent zapewnił podatnika, że w danym dniu otrzyma zapłatę. Podatnik wystawił więc fakturę zaliczkową 3000 zł VAT. Niestety płatności w dniu wystawienia faktury nie otrzymał.

Czy podatnik postąpił prawidłowo wystawiając na prośbę kontrahenta fakturę zaliczkową?

Co powinien teraz zrobić z taką fakturą zaliczkową, skoro nie otrzymał zapłaty?

Po upłynięciu terminu zapłaty trzeciej części należności podatnik nie wystawił żadnej faktury i prace nad bazą zostały wstrzymane. Prace są obecnie zaawansowane w 80%, a podatnik otrzymał 25% należności.

Czy może choćby do celów dochodzenia w przyszłości należności wystawić jakąś fakturę częściową czy proforma za wykonane prace?

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access